Adsl Başvuru

Çağrı Merkezi Maaş

Makale yazari : admin in: ● Mayıs 7, 2012

Çağrı Merkezi Maaş – Çağrı Merkezi Maaşları 2012

2012 yılında bizlere çağrı merkezi maaş oranları ve geçtiğimiz yılda dahil olmak üzere çağrı merkezi maaşları ne kadar şeklinde sorular geliyor. 2011 ve 2012 yıllarında da belki en sık aldığmız sorular arasında yer alıyor. Son dönemlerin popüler meslekleri arasında yer alan çağrı merkezi diğer bilinen yabancı adıyla “Call Center”  sektörü büyük patlama yapmış durumda.

Özellikle istihdam alanında büyük bir açığı kapatması planlanan çağrı merkezi sektörü her geçen gün büyüyerek bir çok işsize iş imkanı olmaya başladı. Çağrı merkezleri genel yapısı ile ikiye ayrılamktadır. Hizmet maksadı ile çalışan çağrı merkezleri ve satış makdası ile çalışan çağrı merkezleri olarak nitelendirilebilir. Bu eksende maaş rakamları da değişiklik göstermektedir. Hizmet maksadı ile çalışan çağrı merkezlerine bankaların 444 lü numaralarınında görüşme yaptığımız kişileri düşünebilirsiniz. Bu tür çağrı merkezi maaş politikaları kişinin ve yapılan işin niteliğine göre büyük farklılıklar göstermekte. Hizmet alanında faaliyet gösteren çağrı merkezi maaşları ne kadar sorusuna direk bir rakama söylemek çok doğru olmayacaktır. Fakak şöyle bir geneller yapabiliriz.

Hizmet Alanı Çağrı Merkezi Maaş : 750-3000 TL

Diğer taraftan günümzde en çok popüler olan satış odaklı çağrı merkezleri mevcut datalar üzerinden değişik alanda satış faaliyetleri yürütmektedir. Bunların başında adsl satış çağrı merkezleri gelmektedir. Müşterileri çalışan personel ilgi alanına göre seçilmi güncel çağrı merkezi data satışı yapılacak ürüne göre seçerek pazarlama faaliyeti göstermektedir. Buna örnek olarakta TTnet ya da Smile Adsl satış çağrı merkezlerini örnek verebiliriz. Bu ve benzeri alanda çağrı merkezi maaşları ne kadar ? sorusuna ek olarak prim sistemi varmı nasıl diye ilave sorular sornak yararlı olacaktır.

Satış Alanı Çağrı Merkezi Maaşları Ne Kadar : Asgari Ücret- 2000 TL + Prim

Bir konuyu daha hatırlatarak konuyu bitirmek isterim. Çağrı merkzi maaşları 2012 yılından belirli bir seviyeye geldiği kanısındayım Fakat bir çok şirket maliyetleri düşürmek için yurdun ücra köşelerinde çağrı merkezlari açmakta. Satış ve hizmet odaklı çağrı merkezleri maaşları farklılıklar gösterirken esas bir noktayı hatırlatmak isterim. Aranan personel hizmet alanında yabancı dil bilen, üniversite mezunu v.b. özellikler isterken, satış odaklı çağrı merkezi lise mezunu, diksiyonu güzel herhangi birisinide uygun bulabilmektedir.

Umarız yaptığınız işin karşılığı fazlaşıyla maaş olarak alacağınız işler blursunuz. Blogumuzda adsl ve çağrı merkzi gibi konularda merak ettiğinz daha bir çpk konu yakında eklenecektir.

Yorumsuz bu yazıda Çağrı Merkezi Maaş

Yoruma Kapalı .